Ako vzniká hit

Peter Kliment: Ako vzniká hit?

Otázka, ako vzniká hit by bola podľa mňa určite lepšie adresovaná môjmu otcovi, ktorému sa podarilo napísať hudbu i text k piesni „Otvárajte kasíno“, ktorej patria prvé priečky hitov minulého storočia. Ja sa môžem len s pokorou prizerať a priať si aspoň zlomok tohto úspechu.

Práve otec bol mojim veľkým vzorom a učiteľom, ktorého som ako mladý chlapec málo poslúchal a išiel svojou muzikantskou cestou.
Tá ma v mojich profesionálnych začiatkoch doviedla k skupine Indigo Petra Nagya. Tam som dostal dobrú školu a je paradoxné, že hitmi toho obdobia sa stávali piesne, ktoré sme len do počtu zaradili na pripravované LP platne (Sme svoji, Láska je tu s vami, Aj tak sme frajeri,…)

Takže plánované hity sa zväčša nestávajú hitmi a piesne ktoré sú jednoduché, ľuďom blízke a majú silný hudobný, či textový nápad si rýchlo nájdu svoju cestu k masám, ktoré rozhodujú o tom, či pieseň prežije alebo pôjde do zabudnutia.

V súčasnosti sa snažím robiť kompromis medzi mnou, ako muzikantom, skladateľom, producentom a vydavateľom, ktorý musí nejako v našom malom muzikantskom svete prežiť, ďalej medzi interpretom, ako poslom piesne, ktorá je venovaná publiku, pre ktoré vlastne toto všetko robíme. A tým pádom sú výsledkom mojej práce zväčša jednoduché, hudobne nekomplikované melódie a harmónie, z ktorých sa môžu interpreti a najmä ich fanúšikovia tešiť, pretože hudba je krásna a vzácna vec, ktorá roznáša všade len radosť, lásku a pozitívnu energiu.

Moja práca si vyžaduje veľkú obetu, absolútnu stratu voľného času i súkromia a preto ďakujem pekne všetkým mojim blízkym, ktorí vždy pri mne stoja a pomáhajú mi, ďakujem im úprimne za túto možnosť sebarealizácie a za to, že tu môžem takto existovať pre ľudí, ktorým takto spoločne prinášame radosť, ľuďom, ktorí radi počúvajú naše piesne a prejavujú nám svoju priazeň.

Za odpoveď na otázku ďakuje Sandra Vališová (Šlágr Revue, 2017)

Pridaj komentár